Futbolun da Adaleti Yok! – 11.07.2006

Hep konuşuruz aramızda, “dünyada adalet yok” deyip, havanda saatlerce su döver ve de karşılaştığımız adaletsizliklere lanet ederiz.

– Murat AKDAĞ

Bu yazı İtalyan tipi futbola sövgü, ve futbolu güzelleştirmeye yönelik her türlü çabaya övgü amaçlı yazılmıştır.

– Murat AKDAĞ

Avrupa Şampiyonasında Yunanistan, Dünya Kupasında İtalya iki çirkin futbol mantığı ama kazanılmış iki şampiyonluk.Ben bu kupada ikinciyi alkışlıyorum, güzel futbola şapka çıkarıyorum.

– Murat AKDAĞ

Hep konuşuruz aramızda, “dünyada adalet yok” deyip, havanda saatlerce su döver ve de karşılaştığımız adaletsizliklere lanet ederiz. Bunun yanında bazıları, bu adaletsizlikleri görür ve kendi aleyhlerine de olsa doğru davranışlardan taviz vermezler. Bu gibiler çok zaman, politik nedenlerden, hilelerden dolayı başarısız da olsalar, takdir edilirler, saygı görürler. Bu gibi politik hareketlerin içinde olunlar tarafından aptal olarak da nitelendirilebilirler ama bu onları doğrunun yanında oldukları sürece rahatsız etmez. Tüm bu satırların futbolla ve dünya kupası finaliyle ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim, tamam ne bağırıyonuz ki bağlıyorum, bekleyin biraz.

Benim şahsi görüşüm, futbol tüm dünyada boka sarmaya başladı, kazanma adına yapılanlar ve oynanan oyun futbolu gölgelemeye başladı. Fransızları oldum olası ukala bir ulus olarak gören bendeniz, finalde futbol katili İtalyanlar karşısında sergiledikleri oyunu görünce saygı duydum ve kendimce Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmeye karar verdim. Bu yazı İtalyan tipi futbola sövgü, ve futbolu güzelleştirmeye yönelik her türlü çabaya övgü amaçlı yazılmıştır.

Şimdi gelelim neden İtalyanları futbol katili olarak gördüğüme. Her maçlarında sadece savunma yapma düşüncesiyle sahaya çıkıyorlar, tüm maçları sıkıcı, tüm maçlarında rakibe özellikle yıldızlara karşı bir provakasyon ve pislik hali içerisindeler, numara yapma kapasiteleri inanılmaz, rakibin emeğini çalma yetenekleri en üst düzeyde. Seyredenler için, Avustralya maçını hatırlayın, tüm ikinci yarı savunmaya gömüldüler, son saniyede hakemi ucuz bir hareketle atlatıp, yarı finalde Almanya’ya rekip oldular. O maç boyunca hep ve sadece savunmadaydılar, futbol oynamaya çalışan Almanları bozmak, sinirlendirmek tek amaçları idi, tam istedikleri penaltılara kalmak üzereyken, kontralarla finale kaldılar. 

Finalde de aynı futbolu oynamaya niyetliydiler, ilk olarak Henry’yi doğrudan sakatlamaya çalıştılar (Cannavaro’nun kasti hareketi) ama erken yedikleri gol buna mani oldu ve inanmayacaksınız ama futbol oynamaya başladılar ve hatta daha da inanılmaz ama golü bulduktan sonra bile bir müddet buna devam ettiler ama bünyeleri kabul etmedi ve yine çirkinliğe geri döndüler. Maçtan sonra İtalya’da iyi futbol oynadı, oyuna güzellikler kattı diyebileceğiniz bir oyuncu bile geliyor mu?

Fransa ise başta Zidane ve Henry olmak üzere futbol oynamaya niyetli idi, Ribery neredeyse serbest adam olarak bayağı uğraştı, koştu mücadele atti. Solda Maladou inanılmaz gayretli idi ve sol tarafın tozunu attı. Savunmada yüksek toplarda Abidal, Thuram kötü günlerindeydiler ve rakibe duran toplarda, fırsat verdiler ve golde böyle bir pozisyonda kornerden geldi. İtalyanların kafasında uzatmalarda bile hep penaltılar vardı, o kadar ki Zidane’ın kendisine hiç yakışmayan kırmızı kartından sonra bile Fransa atak olan taraf olarak golü aramaya devam etti, yuh olsun böyle İtalyan kafasına, 10 kişinin bile üzerine gidecek cesaretleri yoktu. 

Avrupa Şampiyonasında Yunanistan, Dünya Kupasında İtalya iki çirkin futbol mantığı ama kazanılmış iki şampiyonluk. Evet istatistikler bu şampiyonlukları yazacak, ama inanın bu kupaları seyretmiş gerçek futbolseverler böylesi şampiyonlukları alkışlamayacak ve futbolun geleceği için hüzünlenecek. Ben hüzünleniyorum, ve hiç tasvip etmesem de Zidane’ın herşeyi göze alarak attığı samimi kafayı, İtalyan sinsiliğine yeğ tutuyorum.

Ben bu kupada ikinciyi alkışlıyorum, güzel futbola şapka çıkarıyorum.

Yazar : atlet

Yorumlar

• serkan  [14.07.2006]

zizu nun kafa atması bana neden normal geliyor bilmiyorum ama futbolun içinde kırmızı kart var ve bazıları bunu göze alabiliyor. ben o kafadan dolayı bir futbolsever olara zizuıyu aayakta alkşlıyorum ve kupayı alarak matarazi ye verilecek manevi ceza umurumda değil.

• Totti  [11.07.2006]

Futbol da adalet zaten yokti.. Usturubuna uygun sertliğe diyecek bişi olamaz.. daha 2 ay önce benim ayağı ele verdiler misal gıkım çıkmadı.. Bence günahın büyüğü Teknik direktörde.. Çıkar mı Ribery, çıkar mı o Henry ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir